Шановні батьки, ви виявили, що ваша дитина парить, і не знаєте що з цим робити? Звичайно, ми всі хотіли б, щоб наші підлітки не мали ніяких шкідливих звичок... Але дебати точаться в іншому: що насправді відбувається з молоддю та вейпінгом? І як реагувати батькам, якщо ваш підліток парить? Розслабтеся, ми вам все розповімо!
З 2020 року, в Україні, після прийняття законопроєкту №3628, продаж вейп-продуктів (так само як і тютюнових виробів) особам, які не досягли 18-річного віку, є незаконним. Ми можемо лише шкодувати про те, що доступ до них все ще можливий, але ми також знаємо, що підлітковому віку властиво порушувати правила. Але чи обов'язково це перетворить вашу дитину на завзятого курця? "Ефект воріт" - теорія про те, що юні вейпери стануть курцями, продовжує існувати, хоча багато фахівців стверджують, що вейпінг не є воротами до куріння. У країнах, де вейпінг був демократизований, навіть спостерігається зниження рівня куріння серед підлітків! На думку пульмонолога Даутценберга, "вейп в основному конкурує з тютюном, і ефект воріт - це скоріше страх, ніж факт". Так само в країнах, де вейп менш поширений, рівень підліткового куріння логічно мав би бути нижчим. Але це не так! Дослідження, проведене INSERM у 2020 році серед підлітків 17-18 років, показало, що вейпінг не призводить до куріння: 81% підлітків, які вперше спробували вейп, не стали курцями, коли досягли повноліття. Існує навіть 42% зниження ризику стати курцем у віці 18 років серед молодих людей, які почали вейпінг. Що стосується дослідження про вейпінг і тютюн, проведеного Французькою обсерваторією, то воно підкреслює відсутність інтересу серед молоді до тютюну і вейпінгу. Вони також розглядають електронну сигарету як метод відмови від куріння: "таким чином, вейп - це альтернатива курінню, а не його причина!". І всі європейські країни приходять до тих самих висновків: У Женеві професор Еттер вказує на зростання популярності вейпінгу серед молоді та зменшення куріння. У Шотландії 13% 15-річних підлітків були залучені до куріння, коли вейпінг з'явився у 2010 році. До 2015 року цей показник знизився до 7%. На Саміті зі зменшення шкоди від тютюну в Іспанії, Лінда Баулд з британської організації Cancer Research заявила: "рівень куріння серед молоді знижується обнадійливими темпами. Якби вейпінг спричиняв куріння, ці тенденції змінилися б на протилежні. Національне опитування щодо вживання тютюну серед молоді дійшло висновку, що вейпінг не обов'язково означає нікотин. Безнікотинові електронні сигарети є замінником тютюну, і якщо існує ефект переходу від сигарет до вейпінгу, то це саме перехід від сигарет до вейпінгу, а не навпаки.
Метою цього регулювання, яке зачіпає все більше країн, таких як Фінляндія, Угорщина, а незабаром і Швеція, є запобігання вейпінгу серед молоді шляхом заборони ароматизаторів в електронних рідинах, окрім тютюнового смаку. Однак американське дослідження, опубліковане в травні 2021 року, показує, що ця заборона, запроваджена в кількох американських містах і штатах, вже призвела до зростання куріння серед молоді. Багато лікарів та інших прихильників вейпінгу висловили своє невдоволення, стверджуючи, що ця заборона сигналізує про потенційне повернення до куріння. Дійсно, позбавлені смаку, користувачі електронних сигарет, незалежно від віку, відчувають менше задоволення від паріння і можуть відчути більшу спокусу повернутися до тютюну.
Дослідження, опубліковане в журналі Public Health Nursing, пояснює захоплення молодих південнокорейців вейпінгом тим, що електронні сигарети легше дістати, ніж тютюнові, не кажучи вже про те, що тютюн у порівнянні з ними сприймається як надто шкідливий. У дослідженні також повідомляється, що часті користувачі піддаються впливу пасивного куріння у своєму близькому оточенні. Коротко кажучи, схоже, що підлітки, які регулярно вживають тютюн, перебувають під впливом міжособистісних і середовищних чинників. Що стосується Центру контролю та профілактики захворювань (CDC), то він вказує на те, що цікавість у 55,3% випадків є основною причиною вейпінгу серед молоді. У 30,8% випадків підліток потрапляє під вплив близького дорослого, який сам курить. На думку 86,3% студентів, "цікавість" посилюється анти-вейпінговими кампаніями в школі, соціальних мережах, на телебаченні, що мотивує їх ігнорувати заборону. Погодьтеся, що останній аргумент змушує здригнутися.
Ми схильні відповідати "як можемо". Але, на щастя, є професіонали, які можуть допомогти! Якщо в ідеалі ми хотіли б, щоб наші діти не використовували електронні сигарети або тютюн, пам'ятаймо, що підлітковий вік - це особливий час, коли ми намагаємося експериментувати, випробовувати свої можливості та формувати власну думку. Часто відмінну від думки наших батьків, в цьому і полягає вся концепція! Таким чином, у списку заборон, які ваші діти люб'язно відправлять на вітер, може бути заборона електронної сигарети. Гнів минулого, майте на увазі, що тютюн щороку вбиває в Україні понад 80 000 людей, і що вейпінг працює над порятунком життя.
"Краще парити, ніж курити" і це говоримо не ми, а професор Даутценберг французький лікар і професор медицини. Розпочинаючи щорічне дослідження, "Париж без тютюну" серед учнів старших класів, він спочатку побоювався, що вейп призведе до збільшення кількості курців, а потім виявив протилежне: іншими словами, електронна сигарета віддалила їх від тютюну. Хоча старшокласники сприймають її як більш сучасну, але й, справедливо, менш шкідливу альтернативу, вона повертає тютюну його справжню природу - шкідливого для здоров'я і небезпечного продукту.
Поговоріть з ними! Якщо ваша дитина зізнається вам, що вже пробувала вейпінг або навіть регулярно парить, почніть з подяки за відвертість і зробіть крок назад, як радить сімейний психолог Джон Розмонд: "Коли йдеться про підлітків, батьки повинні визнати, що межа їхнього впливу та довіри знизилася". Тому ваша роль полягає в тому, щоб надати дитині всю інформацію про ризики її поведінки та обговорити з нею переваги здорового і збалансованого життя. Якщо ви курите тютюн, будьте чесними, не ховайтеся за фальшивими відмовками й розкажіть про свій досвід. Поясніть дитині, що таке залежність, що вона виникає швидше, ніж ви думаєте, навіть якщо у вашому віці ви вважаєте себе непереможними, і як важко пізніше цієї залежності позбавитися. І перш за все, уникайте неконструктивної критики та абсолютно контрпродуктивного повчання.
Слідкуйте за обладнанням: на думку психолога Джона Розмонда, найбільше, що турбує в електронній сигареті вашого підлітка - це безпосередній ризик вибуху (про який так багато розмов). Чим дешевше обладнання, тим більша ймовірність того, що воно вийде з ладу, а у випадку з підлітком мова, звичайно, йде про недорогу модель або навіть підробку. Та і не всім підліткам властива обережність в користуванні. Особливо якщо торкнутися теми механічних модів, які, на щастя не дуже популярні на сьогодні. Найпопулярнішими серед підлітків є одноразові електронні сигарети. Тому перш за все, потрібно запитати свою дитину, вживає вона нікотин чи ні?
Щодо нікотину: не всі рідини для паріння містять нікотин, і його вміст може значно відрізнятися: Ваша дитина вживає нікотин чи ні, і якщо так, то яку кількість? Дійсно, якщо вона дійсно відвикає від куріння, рівень нікотину повинен бути адаптований до рівня споживання сигарет, а якщо вона парить лише час від часу, немає причин вживати нікотинові рідини... Знову ж таки, ваша роль як батька полягає в тому, щоб слухати, щоб дати найкращу пораду.
Зробіть вдих... Подумайте про це в перспективі. Джон Розмонд заспокоює: "якщо ваш син рішуче налаштований обійти вашу заборону, то це не кінець світу". Якщо ви не бачите тривожних змін у його настрої або поведінці, він навряд чи вживає щось інше, окрім нікотинової рідини. І хто сказав, що ваш нащадок не розглядатиме вейпінг як спосіб кинути палити? За словами тютюнового лікаря Філіпа Преслеса, "коли молода людина починає курити, є період у рік, протягом якого вона може легко кинути". Вона може поїхати на тиждень у відпустку з батьками та не курити без жодних проблем. І в цей період у неї є відчуття, що вона може зупинитися, коли захоче. А потім він опиниться в пастці. Таким чином, на думку лікаря вейп допоможе юному курцеві позбутися тютюну, "даруючи йому подібне задоволення". І зазвичай, після 6 місяців електронних сигарет підліткам це набридає, вони позбавляються і від тютюну, і від електронної сигарети". Вейп - це можливість допомогти молодим людям не потрапити в тютюнову пастку. "Сьогодні тютюнова індустрія влаштовує страйк" 40% підлітків курять у школі. Я думаю, що з електронною сигаретою вони перейдуть до 20% курців і 20% вейперів. І тоді, чесно кажучи, ми переможемо.
Всетаки доречно дедемонізувати електронну сигарету та її вплив на можливе куріння, про що нагадує тютюновий лікар Бертран Даутценберг: "молода людина, яка починає курити електронну сигарету, має один з шести шансів стати курцем через рік, тоді як той, хто починає з сигарет, буде курцем в одному випадку з двох". І пам'ятайте, що спілкування - ваш найкращий союзник. Будьте присутніми, слухайте, не забороняючи й не злячись. Це все ще найкращий спосіб досягти своїх цілей!
Джерела:
"MON ADO VAPE, COMMENT RÉAGIR ?" стаття журналу Oneshotmedia.
Не знайдено дописів
Написати відгук